Český červený kříž

Místní skupina Českého červeného kříže Prosek

Jiřická 20, 190 00 Praha 9

IČO: 71239278

č. ú. 194627791/0300

http://cckprosek.cz

Lékařská zpráva z léčebně-klimatického pobytu s hipoterapií v Janově Hoře v termínu od 4. 2. do 11. 2. 2006

Léčebně ozdravný pobyt s hipoterapií probíhal v letošním roce v termínu od 4. 2. do 11. 2. 2006, v době jarních prázdnin Prahy 1–5.

Cesta autobusem velmi rychle uběhla, na parkovišti pod kopcem jsem vyložili svá zavazadla a za chvíli již byl přistaven traktor s přívěsem. Naše lyže, prkna, pekáče, tlumoky a tašky zaplnily celý přívěs, my jsme však museli všichni do kopce po svých. Sobotní počasí bylo velmi přiznivé a zdálky jsem viděli kdesi na kopci farmu. Na sjezdovce se proháněli lyžaři a mnozí účastníce se už moc těšili na lyžování i dovádění ve sněhu.

Všechny děti byly ještě v sobotu rozděleny do skupin a od neděle začaly děti jezdit na koních. Na jízdárně si velmi rychle zapamatovaly známě cviky se správným dýchání pod vedením zkušených rehabilitačních pracovnic. Také skupinky vyrážely po cestě na volnou vycházku. Každé dítě mělo povinně helmu, vedle koně šel človíček jako záchrana a koně vedl vodič. Byla to vždy výprava nejen pro samotné jezdce, ale předevšim pro doprovod. Okolí farmy i cesty byly stále zasypávány sněhem, a to po celý týden!

V pondělí nám sluníčko slibovalo, že umí také hřát, ale od úterý až do soboty padal sníh, padal a stále padal, až jsme sotva viděli siluety huculských koní.

Děti i všichni účastníci si náramně užívali lyžování, jízdy na prknech i jízdy na pneumatikách. Menší děti si kutaly domečky ve sněhu a vůbec jsme si všichni vychutnávali četstvý a čistý horský vzduch. Večer někteří využívali možnosti večerního lyžování, jiní si rádi zazpívali při kytaře a houslích.

Jídlo domácí kuchyně nám všem moc chutnalo.

Také probíhala soutěž o nejkrásnějšího namalovaného sněhuláka. No a kdo vyhrál? Přece všechny děti, které se zúčastnily malování. A že to byli sněhuláci! Dokonce až ze vzdálené Sahary, nebo duhový či exotický sněhulák.

Přestože nás celý týden zasypával sníh a mrzlo až praštělo, kupodivu jsem nemusela rozdávat skoro žádnou medicínu. Jedině malý Šimon musel odjet domů do Prahy, protože jeho ucho se rozhodlo stonat.

Všem dětem i nám dospělým pobyt utekl jak voda a už tu byla zase sobota a my jeli domů. Ale neradi…

V Praze dne 16. 2. 2006

MUDr. Štěpánka Křehnáčová

Návrat na stránku Proběhlé akce