Český červený kříž

Místní skupina Českého červeného kříže Prosek

Jiřická 20, 190 00 Praha 9

IČO: 71239278

č. ú. 194627791/0300

http://cckprosek.cz

Lékařská zpráva z léčebně-klimatického pobytu s hipoterapií v Janově Hoře v termínu od 12. 3. do 19. 3. 2005

Popis akce

Jednalo se o týdenní pobyt chronicky nemocných dětí a jejich rodičů na Farmě Hucul, což je horská chalupa umístěná v Janově Hoře v Krkonoších. K chalupě patří koňská farma, kde jsou chováni huculové, a přímo u chalupy končí lyžařský vlek. Účastníci byli ubytováni v pokojích s vlastním sociálním zařízením a bylo jim zajištěno celodenní stravování, při němž se dbalo na důsledné dodržování pitného režimu u dětí.

Pobyt byl určen zejména dětem s chronickým onemocněním (astma bronchiale, ekzema atopicum a psoriasis). Asi polovina dětí zde byla v doprovodu rodičů, o druhou polovinu dětí se starala odpovědná vedoucí.

Program

Dopoledním programem byla hipoterapie, to znamená výcvik na koních pod vedením odborných instruktorů a v doprovodu rodičů. Děti tím posilovaly svalový korzet, uvolňovaly se psychicky i fyzicky, učily se zlepšovat držení těla a překonávat strach z velkého zvířete.

Odpoledním programem bylo lyžování, kdy starší děti lyžovaly s rodiči nebo svou vedoucí, mladší bobovaly a učily se lyžovat v lyžařské škole.

Děti se s výjimkou poledního klidu pohybovaly celý den na čerstvém vzduchu, což podporovalo zlepšení imunitní reakce jejich organismu. Díky bohatému dopolednímu i odpolednímu programu pak docházelo ke zvyšování fyzické a psychické kondice u dětí i rodičů.

Úrazy a nemoci

Jedno dítě si během lyžování způsobilo zlomeninu holenní kosti, bylo odvezeno k ošetření do nemocnice v Jilemnici a následně léčeno 6týdenní sádrovou fixací. Dvě děti měly virosu spojenou s horečkou a rýmou, léčenou běžně dostupnými antipyretiky a analgetiky. U ostatních dětí naopak došlo k částečnému zmírnění příznaků jejich chronických onemocnění.

V Praze dne 19. 4. 2005

MUDr. Simona Horáková

Návrat na stránku Proběhlé akce